Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018

Gösterim: 7165

Genel Bilgiler

Yetki:
2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 46 ve 47. maddeleri uyarınca kurulan Sağlık, Kültür ve Spor Dairesinin teşkilatlanması, yönetimi, çalışmaları, görevlilerin yetki ve sorumlulukları 03 Şubat 1984 tarih ve 18301 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumları Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği ile belirlenmiştir. 


Sorumluluk:
Yükseköğretim Kurulu’nun yapacağı plan ve programlar uyarınca, öğrencilerin beden ve ruh sağlığının korunması, beslenme, barınma, çalışma, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaçla bütçe imkanları nispetinde okuma salonları, öğrenci kantin ve yemekhaneleri açmak, toplantı, tiyatro ve sinema salonları, spor salonu ve sahaları, kamp yerleri sağlamakla ve bunlardan öğrencilerin en iyi şekilde yararlanmaları için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.
 
2015 yılında hizmete giren Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı hizmet verdiği kesimin bütünü için; öğrencilerin sosyal, kültürel, danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim ve öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama dairesidir.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Kültürel Hizmetler, Beslenme ve Spor Hizmetleri’nin yürütülmesinden sorumludur.
 
Görev:
Her türlü sağlık hizmetlerini yürütür.
Güzel sanatlar ve spor alanlarında çalışmalar ve gösteriler düzenler.
Öğrencilere burs, beslenme, barınma, çalışma, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme vb. alanlarda yardımcı olacak hizmetlerde bulunur.
Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yapar, öğrencilerin kişisel ve ailevi sorunlarını çözümlemeye çalışır.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Oryantasyon Sunum Dosyası için TIKLAYINIZ!