Tarih: 22 Mart 2021

Gösterim: 17

Üniversitemiz ve Son Kurşun Anıtı Platformu İş Birliği İle “Millî Mücadelede Son Kurşun ve Bandırma’nın Kurtuluşu” Adlı Söyleşi Düzenlendi

 

 

Tarih, Kültür ve Sanat Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (BANÜ-TAKSAM) ve Son Kurşun Anıtı Platformu iş birliği ile “Millî Mücadelede Son Kurşun ve Bandırma’nın Kurtuluşu” adlı söyleşi düzenlendi. Moderatörlüğünü İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Zekai Mete’nin üstlendiği söyleşiye, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Çevik konuşmacı olarak katıldı.

 

Söyleşi Prof. Dr. Zekai Mete’nin Son Kurşun Anıtı hakkında verdiği bilgiler ile başladı. Mete, “Hem Bandırmalı olarak, hem de Kurtuluş Savaşı’ndaki yeri anlamında Son Kurşun Anıtı benim için ve Bandırmalılar için önem taşımaktadır. Bugün de burada Sayın hocam Prof. Dr. Zeki Çevik ile bu konuyu ele alacağız.” dedi. Çevik konuşmasına Bandırma’nın tarihteki stratejik öneminden bahsederek başladı. Çevik, “Bandırma özellikle Osmanlı döneminde ticari açıdan bir çıkış kapısı özelliği taşımaktadır. Bu özelliğinde tüm ulaşım yollarının kesişimi konumunda olması etkili olmuştur.” dedi.

Çevik ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda Bandırma’nın Yunanlılar tarafından işgali ve sonrasında kahramanca verdiği kurtuluş hikayesine de ayrıntılı bir şekilde değindi.


Fotoğraflar