Beslenme Hizmetleri

 

Üniversitemiz kuruluşundan bu yana Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğrencilere yönelik hizmetlerin en önemlilerinden biri beslenme hizmetidir. Bu hizmeti gerçekleştirirken en önemli faktörün insan sağlığı olduğunun bilincinde olup, öğrencimize yönelik sağlıklı ve hijyenik ortamı sağlayan, en iyi koşullarda hazırlanmış, kişinin günlük alması gereken besin öğelerinden oluşan menü sunulmaktadır.

Öğrencilerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına; Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesince görevlendirilen personelimiz günlük denetim ve kontrollerini öğle ve akşam yemeklerinde sürdürmektedir. Yemek hizmeti öğle yemeği 11.30-13.00 saatleri arası; ikinci öğretim öğrencileri için akşam yemeği ise 16.00-17.30 saatleri arasında verilmektedir.

Denetim ve kontroller yemek pişirme ve hazırlamada kullanılan hammadde ve malzemelerin alımından başlayıp, yemeğin sunulma aşamasına gelinene kadarki tüm kritik kontrol noktalarında yapılmaktadır. Pişirilen yemekler  tat, görünüş, koku, kıvam bakımından uygun bulunmadığı takdirde yeni bir alternatif menü ile değiştirilmektedir. Mutfakta çalışan personelin düzenli olarak portör muayeneleri yaptırılmaktadır.  Çalışan personel temiz iş kıyafetleriyle, bone, eldiven ve kolluk kullanarak çalışmaktadır.

Öğrencilerimize yönelik bu hizmette üniversitemiz , yemek şirketinin Gıda Mühendisi ve Diyetisyeni tarafından ortaklaşa oluşturulan aylık menü hazırlanmakta ve öğrencilerimizin günlük alması gereken (kadınlar için ortalama günlük 1800-2000 kkal, erkekler için 2200-2500 kkal) ihtiyacın 2/5’sinin öğle ve akşam yemeğinde alınması sağlanmaktadır. Menüde  5 kap yemek yer almaktadır.